Najczęstsze pytania – Najczęściej zadawane pytania
Grzybica pochwy
Odczuwam swędzenie, czy to oznacza grzybicę pochwy?
Świąd, pieczenie i nadwrażliwość pochwy należą do wczesnych objawów grzybicy intymnej. Istnieje jednak wiele możliwych przyczyn podrażnienia i swędzenia, tak samo jak istnieją różne przyczyny infekcji intymnych. Zwróć uwagę na stosowane kosmetyki i detergenty, które mogą podrażniać błonę śluzową pochwy. Jeżeli cierpisz na choroby skórne, takie jak łuszczyca lub egzema, ich przebieg może wiązać się z zaczerwienieniem i swędzeniem okolic pochwy. Jeżeli jesteś aktywna seksualnie, nie można też wykluczyć chorób przenoszonych drogą płciową. W wyniku stosunku bez zabezpieczenia możesz zarazić się chorobami, których objawy obejmują też swędzenie narządów płciowych.
Jeżeli podejrzewasz u siebie grzybicę pochwy i chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, przeczytaj artykuł „Czym jest grzybica pochwy”
W każdym przypadku wystąpienia niepokojących objawów w okolicy narządów płciowych powinnaś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Słyszałam, że jeżeli raz zarażę się grzybicą pochwy, może ona wrócić. Jak zapobiec nawrotom infekcji?
Grzybica pochwy nie oznacza, że przejdziesz jej nawrót. Jeżeli jednak chcesz zapobiec nawrotom infekcji, dobrze jest wprowadzić zmiany w swoim stylu życia. Powinnaś na przykład unikać używania dezodorantów i zapachowych produktów do pielęgnacji w okolicach intymnych oraz zmieniać bieliznę zaraz po treningu. Możesz również rozważyć stosowanie probiotyków, które pomogą ci zachować zdrową mikroflorę pochwy.
Jak leczyć grzybicę pochwy?
Dzięki dostępnemu bez recepty lekowi Canesten możesz łatwo wyleczyć grzybicę pochwy w domu. Canesten to produkt do leczenie infekcji pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych, który zaradzi przyczynie infekcji oraz złagodzi objawy takie jak: swędzenie, pieczenie i upławy.
Czy lek Canesten dostępny jest bez recepty?
Tak. Lek Canesten na grzybicę pochwy kupisz bez recepty w aptece.
Czy mogę stosować kurację lekiem Canesten podczas ciąży?
Podczas ciąży możesz leczyć grzybicę pochwy produktem Canesten zawierającym składnik aktywny klotrymazol. W pierwszym trymestrze ciąży wskazane jest rozpoczęcie leczenia tylko pod kontrolą lekarza. W przypadku stosowania leku Canesten w ciąży, nie należy używać aplikatora dołączonego do opakowania. Kapsułkę należy umieścić w pochwie za pomocą palca, aby zapobiec urazom szyjki macicy.
Jeżeli jesteś w ciąży i podejrzewasz u siebie grzybicę pochwy, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek środków przeciwgrzybiczych.
Karmię piersią i mam objawy infekcji intymnej, czy mogę stosować Canesten?
Lek Canesten może być stosowany w trakcie karmienia piersią. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
O jakiej porze dnia mogę stosować kurację Canesten przeciw grzybicy pochwy?
Leczenie grzybicy pochwy lekiem Canesten należy stosować wieczorem. Kapsułka powinna zostać umieszczona tak głęboko w pochwie, jak to możliwe, przy użyciu dołączonego do produktu leczniczego aplikatora. Pamiętaj, że podczas stosowania produktu może dojść do jego wycieku. Żeby osiągnąć najlepszy rezultat i zmniejszyć wyciek, połóż się zaraz po zaaplikowaniu środka dopochwowego. Możesz użyć wkładek higienicznych, żeby zabezpieczyć bieliznę i ubranie podczas stosowania produktu Canesten.
Czy stosując produkt Canesten do leczenia grzybicy pochwy powinnam stosować ograniczenia dietetyczne lub unikać alkoholu?
Nie, stosując Canesten możesz jeść i pić normalnie.
Co zrobić, kiedy mimo kuracji objawy grzybicy nie ustępują?
Jeżeli w ciągu siedmiu dni od zakończenia kuracji objawy infekcji nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem. Istnieje też możliwość, że objawy powoduje inna dolegliwość intymna.
Czy mężczyźni mogą chorować na grzybicę intymną?
Tak, to możliwe. Wprawdzie rzadko zdarza się, by mężczyzna zaraził się drożdżakami Candida albicans podczas kontaktu seksualnego z kobietą cierpiącą na grzybicę pochwy, ale taka możliwość jednak istnieje. U mężczyzn objawy wywołane przez przerost Candida albicans mogą rozwinąć się w wyniku np. terapii antybiotykowej lub cukrzycy, w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny lub obniżonej odporności organizmu, które to czynniki sprzyjają nadmiernemu przerostowi drożdżaków. Grzybica intymna u mężczyzn najczęściej obejmuje żołądź penisa. Jeżeli zauważysz nieprzyjemny zapach oraz zaczerwienienie połączone z pieczeniem, przyczyną może być grzybicza infekcja intymna. W przypadku wystąpienia takich objawów skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Grzybica intymna u mężczyzn”
Czy mogę zarazić się infekcją intymną podczas stosunku płciowego?
Tak, istnieje takie ryzyko. Choć zdarza się to rzadko, a grzybicy pochwy nie zalicza się do chorób przenoszonych drogą płciową, seks podczas infekcji intymnej oznacza możliwość zakażenia partnera drożdżakami Candida albicans. Ponadto nie możesz mieć pewności, czy to właśnie twój partner nie jest źródłem pierwotnego zakażenia. Między innymi właśnie dlatego do czasu zakończenia leczenia infekcji intymnej należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Aktywności seksualne a infekcje intymne”
Czy można współżyć podczas infekcji intymnej?
Do czasu zakończenia leczenia grzybicy pochwy należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych. Zakażenie grzybami Candida albicans oraz związany z nim stan zapalny doprowadzają do podrażnień błony śluzowej pochwy. Seks podczas infekcji intymnej może powodować ból i dyskomfort. Co ważniejsze, wiąże się z ryzykiem powstania mikrourazów, a wywołane przez nie krwawienie przyczynia się do powstania środowiska korzystnego dla infekcji. W takich warunkach leczenie grzybicy pochwy może okazać się nieskuteczne. Jeżeli mikrourazy nie ulegną zaleczeniu, mogą przerodzić się w groźniejsze i trudniejsze w leczeniu zmiany w pochwie oraz szyjce macicy. Ponadto istnieje ryzyko zarażenia partnera drożdżakami candida albicans. Warto pamiętać, że leki stosowane miejscowo w terapii infekcji grzybiczych mogą wpływać negatywnie na skuteczność środków antykoncepcyjnych, takich jak lateksowe prezerwatywy i krążki dopochwowe.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Aktywności seksualne a infekcje intymne”
Bakteryjne zapalenie pochwy
Nigdy wcześniej nie słyszałam o bakteryjnym zapaleniu pochwy. Co to jest?
Bakteryjne zapalenie to najpowszechniejsza infekcja pochwy występująca u kobiet w wieku rozrodczym4. W większości przypadków bakteryjnego zapalenia pochwy nie ma powodu do niepokoju, a przyczyną infekcji jest najczęściej zaburzona równowaga pH wewnątrz pochwy.
Dowiedz się więcej o bakteryjnym zapaleniu pochwy.
4 P.E. Hay, A. Ugwumadu, J. Chowns. Sex, thrush and bacterial vaginosis. International Journal of STD & AIDS 1997. 8: 603-608.
Jakie są objawy bakteryjnego zapalenia pochwy?
U każdej z nas objawy mogą być inne, ale warto zwracać uwagę na nieprzyjemny, rybi zapach oraz wodniste, szarobiałe upławy5.
Poznaj inne objawy bakteryjnego zapalenia pochwy.
5 McKinley Health Center. Vaginal Discharge. 2008. https://mckinley.illinois.edu/sites/default/files/docs/vaginal_discharge.pdf [dostęp z dnia 25.08.2020].
Zauważyłam nieprzyjemny zapach “tam na dole”, mycie nic nie pomaga. Pomocy!
Nieprzyjemny rybi zapach jest typowym objawem bakteryjnego zapalenia pochwy, a mycie zamiast pomóc może niestety przyczyniać się do jego utrzymywania6. Jest tak dlatego, że nadmierne mycie zwykłym mydłem lub płynem pod prysznic oraz płukanie pochwy może zaburzyć równowagę pH, co prowadzi do bakteryjnego zapalenia oraz nieprzyjemnego zapachu.
6 Faculty of Sexual & Reproductive Healthcare Clinical Guidance, British Association for Sexual Health and HIV. Management of vaginal discharge in non-genitourinary medicine settings, Faculty of Sexual and Reproductive Healthcare 2012; 12.
Infekcja grzybicza czy bakteryjne zapalenie pochwy?
Łatwo pomylić bakteryjne zapalenie pochwy z jej grzybicą, ponieważ objawy często mogą wydawać Nam się bardzo zbliżone. U podłoża tych dwóch typów zmian leżą jednak inne mikroorganizmy.
Czy bakteryjne zapalenie pochwy jest chorobą przenoszoną drogą płciową?
Nie. Warto pamiętać, że bakteryjne zapalenie pochwy nie przenosi się drogą płciową, a partnerzy seksualni płci męskiej nie wymagają leczenia7.
7 J. Wilson. Managing recurrent bacterial vaginosis. Sex Transm Infect 2004; 80(1):8–11. doi: 10.1136/sti.2002.002733
Co zrobić, jeżeli mimo leczenia objawy nie ustąpią?
Jeżeli objawy nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem. Istnieje możliwość, że przyczyną objawów jest inna dolegliwość intymna.
Zdrowie intymne
Czy infekcje intymne mogą powodować problemy z zajściem w ciążę?
Tak, infekcje intymne należą do czynników mogących utrudniać zajście w ciążę. Mogą też wywoływać komplikacje prowadzące do problemów z płodnością. Stopień ryzyka zależy od rodzaju infekcji intymnej. Przede wszystkim należy pamiętać, że każda infekcja w okolicy narządów płciowych wymaga leczenia. Niektóre infekcje intymne jak chlamydioza lub rzeżączka mają naukowo udowodniony i negatywny wpływ na płodność. W przypadku grzybicy pochwy istnieją dowody na powiazanie z ryzykiem przedwczesnego porodu oraz niską masą urodzeniową dziecka.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Infekcje intymne a płodność”
Moja córka ma objawy infekcji intymnej. Jakie mogą być tego przyczyny?
Infekcje intymne mogą występować u dziewczynek, także przed osiągnięciem okresu dojrzewania. Podobnie jak u pacjentek dorosłych, także i wśród dziewczynek przyczyny infekcji intymnych mogą być bardzo zróżnicowane. Infekcja intymna u dziewczynek może też rozwinąć się w związku z budową narządów płciowych, których nie do końca rozwinięta anatomia może sprzyjać wystąpieniu zapalenia. Przede wszystkim upewnij się, że twoja córka przestrzega właściwych zasad higieny intymnej, nie dotyka narządów płciowych zabrudzonymi rękami oraz nie doprowadza niechcący do wniknięcia do pochwy ciała obcego, jak np. papier toaletowy. Nie można wykluczyć, że przyczyną objawów może być również infekcja przenoszona droga płciową.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł „Infekcje intymne dziewczynek i nastolatek”. W przypadku wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem
Czy to możliwe, że mój styl życia wpływa na powtarzające się infekcje intymne?
Tak, styl życia może wpływać na powstanie warunków sprzyjających rozwojowi zakażeń bakteryjnych lub grzybicy pochwy. Właściwa higiena i dieta mogą pomóc ci uniknąć infekcji. Z drugiej strony stosowanie perfumowanych środków higienicznych, otyłość i spożywanie alkoholu mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zakażenia. Palenie papierosów oraz stres mają jednoznacznie negatywny wpływ na zdrowie, także intymne. Także aktywność fizyczna przy zachowaniu zasad higieny może zmniejszać ryzyko infekcji intymnych. Oczywiście największy wpływ na ryzyko wystąpienia i nawracania infekcji intymnych ma aktywność seksualna. Dlatego tak ważna jest profilaktyka infekcji intymnych i konsultacja z ginekologiem.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zapobiegać infekcjom intymnym zmieniając swój styl życia, przeczytaj artykuł „Styl życia a infekcje intymne”
Jestem w okresie menopauzy i bardzo dokuczają mi infekcje pochwy. Dlaczego?
Każda istotna zmiana hormonalna, jak np. menopauza lub ciąża, może zwiększać ryzyko wystąpienia bakteryjnych lub grzybiczych infekcji intymnych. W okresie menopauzy w ciele kobiety dochodzi do naturalnych, znaczących zmian hormonalnych. Przede wszystkim obniżeniu ulega poziom estrogenów, co prowadzi do zmian zanikowych w obrębie pochwy, wywołując takie objawy jak suchość, zapalenia i obniżenie elastyczności ścian. W tym samym czasie odczyn pH w pochwie wzrasta, prowadząc do zaniku fizjologicznej flory bakteryjnej. W ten sposób powstają warunki, w których łatwo może rozwinąć się infekcja intymna, a częstotliwość nawrotów może ulegać zwiększeniu. Dodatkowo bez względu na to, czy kobieta w okresie menopauzy przyjmuje zastępczą kurację hormonalną czy też nie, jest bardziej podatna na infekcje, odpowiednio grzybicze lub bakteryjne.
Więcej informacji na temat zdrowia intymnego w okresie menopauzy i nie tylko znajdziesz w artykule „Zmiany hormonalne a infekcje intymne”
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.