Infekcje intymne dziewczynek i nastolatek - co musisz wiedzieć

Zdrowie intymne kobiet, choć długo było tematem tabu, coraz częściej pojawia się w codziennych rozmowach. Wciąż jednak stosunkowo mało uwagi poświęca się mu w odniesieniu do młodszych grup wiekowych. Jeśli dotyka Cię infekcja intymna, a nie masz jeszcze skończonych 18 lat - pamiętaj, że dotyczą one kobiet w każdym wieku1,2 . Mogą wystąpić zarówno u dziewczynek przed pierwszą miesiączką, jak i nastolatek, które pierwsze krwawienia mają za sobą i rozpoczęły aktywność seksualną1.
 

Objawy infekcji intymnych u dziewczynek i nastoletek

Infekcja intymna w tych grupach wiekowych ma z reguły charakter miejscowy. Jej objawy mogą być bardzo zróżnicowane. Do najczęściej występujących zaliczamy: 

  • świąd okolic intymnych,
  • pieczenie,
  • ból,
  • obrzękniętą i zaczerwienioną skórę zewnętrznych narządów płciowych,
  • upławy (w przypadku grzybicy – serowate upławy; w przypadku infekcji bakteryjnych żółtawo-białe wodniste upławy o rybim zapachu; w przypadku infekcji rzęsistkiem pochwowym – upławy zielonkawe i cuchnące)1,2,3.
     

Infekcje intymne wśród pacjentek pediatrycznych

Wydawać by się mogło, że problem infekcji intymnych nie dotyczy dziewczynek przed pokwitaniem. Jest to jednak mit. Przed dojrzewaniem płciowym podatność błony śluzowej pochwy na infekcje jest większa ze względu na niepełne rozwinięcie mechanizmów obronnych. Błona śluzowa u dziewczynek jest cienka, ma zasadowe pH i nie rogowacieje, co może predysponować do zapalenia sromu i pochwy. Ponadto stosunki anatomiczne: bliskość odbytnicy, małe, spłaszczone wargi sromowe i brak owłosienia łonowego mogą w konsekwencji predysponować do wystąpienia objawów zapalenia. Niewystarczająca higiena osobista, przenoszenie bakterii z rąk do okolic krocza podczas dotykania miejsc intymnych przez dziecko, ciało obce (np. papier toaletowy) i miejscowe czynniki drażniące stanowią kolejne czynniki ryzyka3
 

Przyczyny infekcji intymnych u dziewczynek i nastolatek

Przyczyny zapalenia sromu i pochwy u dzieci i nastolatek są różne. W młodszej grupie wiekowej, w momencie wystąpienia świądu, pieczenia i podrażnienia sromu, najczęściej rozważa się etiologię niespecyficzną i zaleca przestrzeganie zasad higieny. W populacji pediatrycznej infekcje grzybicze występują rzadko, ale często zdarzają się za to u nastolatek. U pacjentek w wieku dojrzewania infekcje pochwy są również częstsze. Powszechnie spotyka się grzybicze i bakteryjne zapalenie pochwy, a ze względu na wyższy wskaźnik aktywności seksualnej w tej populacji, należy również wziąć pod uwagę infekcje przenoszone drogą płciową4.

Higiena

Fizjologiczna flora bakteryjna pochwy zawiera bakterie kwasu mlekowego, które sprawiają, że pH dróg rodnych jest kwaśne2. Dbanie o higienę intymną jest ważne, ale należy pamiętać, że odczyn pH w pochwie jest inny od reszty ciała, dlatego zaburzyć go może nawet używanie nieodpowiedniego mydła. Używając płynów do higieny intymnej w niewłaściwy sposób lub w zbyt dużych ilościach, możesz zaburzyć naturalne pH pochwy, co zwiększa ryzyko rozwoju infekcji intymnej. 

Podczas codziennej higieny najbezpieczniej korzystać z czystej wody lub odpowiednich płynów w zaleconych ilościach. Nie wprowadzaj ich jednak do pochwy, korzystaj z nich do mycia narządów płciowych zewnętrznych, a wycierając się zawsze korzystaj z własnego, czystego ręcznika1.

Uśmiechnięta nastolatka o ciemnych włosach stoi na tle zachodzącego słońca.

Bielizna

Wystąpieniu zapalenia pochwy sprzyja także nieodpowiednio dobrana bielizna oraz długotrwałe noszenie ubrań z nieprzewiewnych materiałów. Jeżeli dużo czasu spędzasz w bardzo obcisłych spodniach, korzystasz z bielizny ze sztucznych tekstyliów oraz w niej śpisz, częściej mogą u Ciebie występować objawy infekcji intymnych. 

By zminimalizować ryzyko wystąpienia zapalenia pochwy, stosuj bawełnianą bieliznę, a podczas snu zrezygnuj z niej na rzecz przewiewnej piżamy lub koszuli nocnej1

Antybiotykoterapia

Intensywna i długotrwała antybiotykoterapia wpływa niekorzystnie na fizjologiczną florę bakteryjną. Jeżeli w ostatnim czasie dużo chorowałaś i przyjmowałaś antybiotyki, w organizmie mogło dojść do zaburzenia równowagi prawidłowej flory bakteryjnej, co zwiększa ryzyko grzybiczego zapalenia pochwy. 

Jeżeli po ogólnoustrojowej infekcji leczonej antybiotykami wystąpiły u Ciebie lub Twojego dziecka któreś z wyżej wymienionych objawów infekcji intymnej, zgłoś się do lekarza. W trakcie antybiotykoterapii warto także rozważyć stosowanie preparatów z grupy probiotyków2.

Aktywność fizyczna i rekreacja 

Infekcje pochwy, zwłaszcza grzybicze i bakteryjne, mogą pojawić się w przypadku korzystania z publicznych basenów. W wodzie, w której pływa wiele osób, bardzo często rozwijają się drobnoustroje, które mogą doprowadzić do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej i wystąpienia objawów infekcji intymnej. 

Przy pojawieniu się symptomów infekcji po korzystaniu z basenu można sięgnąć po probiotyki lub preparaty profilaktyczne dostępne bez recepty5. Pamiętaj, żeby w każdej niepokojącej sytuacji zgłosić się do lekarza ginekologa. 
 

Choroby przenoszone drogą płciową

Jeżeli współżyjesz regularnie, jesteś jednocześnie bardziej narażona na infekcje intymne wywołane przez drobnoustroje, takie jak rzęsistek pochwowy, chlamydie czy wirus opryszczki narządów płciowych. Każdy niepokojący Cię objaw infekcji intymnej, serowate upławy, nieprzyjemny rybi zapach z pochwy, ból i pieczenie powinnaś niezwłocznie zgłosić swojemu ginekologowi, który przeprowadzi dokładne badanie i zajmie się diagnostyką6.
 

Leczenie

Podstawą leczenia każdej infekcji intymnej jest prawidłowe rozpoznanie jej przyczyny podczas wizyty ginekologicznej. Pierwszym etapem leczenia dziecięcego zapalenia sromu i pochwy jest nauka higieny narządów płciowych. Odpowiednie podmywanie po toalecie, od przodu do tyłu, jest niezbędne, aby ograniczyć transmisję drobnoustrojów chorobotwórczych. Wszystkie osoby borykające się z infekcjami intymnymi zachęca się do zmniejszenia spożycia cukrów prostych i redukcji masy ciała, jeśli jest ona poza granicą normy. Ważne jest również spożycie odpowiedniej ilości wody. Jeśli to konieczne, po konsultacji z lekarzem wprowadza się farmakoterapię4. Stosuje się wtedy celowaną antybiotykoterapię (w przypadku obecności w pochwie bakterii chorobotwórczych) lub preparat przeciwgrzybiczy w postaci tabletek doustnych lub globulek dopochwowych (jeśli mamy do czynienia z etiologią grzybiczą)4.

Dbałość o okolice intymne jest bardzo ważna, niezależnie od wieku. Zdrowie intymne nie powinno być czymś wstydliwym, a odpowiednia higiena, dieta i znajomość własnego ciała w połączeniu z ewentualną, właściwie dobraną przez lekarza farmakoterapią, pomogą zapobiec lub wyleczyć infekcję intymną. 

Autor artykułu: Bayer Polska 

Referencje:

1 G. Jarząbek-Bielecka i in. Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia. Medycyna Rodzinna 2018; 21(1A): 29-36. 

2 Itriyeva K. Evaluation of vulvovaginitis in the adolescent patient. Curr Probl Pediatr Adolesc Health Care. 2020 Jul;50(7):100836. doi: 10.1016/j.cppeds.2020.100836. Epub 2020 Aug 8. PMID: 32778468.

3 Beyitler İ, Kavukcu S. Clinical presentation, diagnosis and treatment of vulvovaginitis in girls: a current approach and review of the literature. World J Pediatr. 2017 Apr;13(2):101-105. doi: 10.1007/s12519-016-0078-y. Epub 2016 Dec 15. PMID: 28083751.

4 Loveless M, Myint O. Vulvovaginitis- presentation of more common problems in pediatric and adolescent gynecology. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. 2018 Apr;48:14-27. doi: 10.1016/j.bpobgyn.2017.08.014. Epub 2017 Sep 5. PMID: 28927766.

5 Mizgier M, Jarzabek-Bielecka G, Mruczyk K, Kedzia W. The role of diet and probiotics in prevention and treatment of bacterial vaginosis and vulvovaginal candidiasis in adolescent girls and non-pregnant women. Ginekol Pol. 2020;91(7):412-416. doi: 10.5603/GP.2020.0070. PMID: 32779162.

6 Jarząbek-Bielecka G, Pawlaczyk M, Pisarska-Krawczyk M et al.: Sexually transmitted diseases in adolescents. Curr Gynecol Oncol 2015; 1(13): 20-26.

LMR-CH-20210318-21

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Aktywna młoda kobieta w sportowej koszulce stoi na tle słońca.

Zdrowie intymne - Jak dbać o zdrowie intymne

Poznaj przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia infekcji pochwy. Dowiedz się jak im zapobiegać.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Ciemnowłosa kobieta z delikatnym uśmiechem w beżowym topie, zadowolona z zastosowania leku Canesten.

Czym jest grzybica pochwy

Dowiedz się, czym jest grzybica pochwy i jakie powszechne objawy mogą ci pomóc ją rozpoznać. Poznaj sposoby leczenia grzybicy i metody, które pomogą ci uniknąć nawrotu infekcji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Uśmiechnięta kobieta w ciąży ubrana na biało, dotykająca brzucha i szyi, szczęśliwa po zastosowaniu leku Canesten.

Grzybica pochwy w ciąży

Zdobądź niezbędną wiedzę na temat grzybicy pochwy podczas ciąży. Dowiedz się, jak unikać i zapobiegać intymnej infekcji grzybiczej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Uśmiechnięty młody mężczyzna w szarym swetrze zadowolony z leczenia grzybicy środkiem Canesten

Grzybica penisa - grzybica intymna u mężczyzn

Zredukuj ryzyko infekcji grzybiczej. Poznaj objawy grzybicy penisa oraz sprawdzone sposoby leczenia i zapobiegania.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Młoda kobieta zastanawia się nad odpowiedzią na pytanie w quizie Canesten

Quiz o grzybicy intymnej

Rozwiąż nasz quiz i naucz się oddzielać fakty o grzybicy pochwy od mitów. Sprawdź swoją wiedzę i podziel się wynikiem ze znajomymi

ROZWIĄŻ QUIZ
Uśmiechnięta młoda kobieta ubrana w zieloną bluzkę zadowolona z leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy

Dowiedz się więcej na temat objawów bakteryjnego zapalenia pochwy, kto jest najbardziej narażony na infekcję i na czym polega różnica pomiędzy bakteryjnym zapaleniem a grzybicą. W naszym artykule znajdziesz porady na temat leczenia i zapobiegania nawrotom bakteryjnego zapalenia pochwy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Uśmiechnięty młody mężczyzna o jasnych włosach niesie na plecach uśmiechniętą blondynkę.

Aktywności seksualne a infekcje intymne

Jakie aktywności seksualne wpływają na ryzyko zakażenia infekcją intymną? Dowiedz się też czy można uprawiać seks podczas infekcji intymnej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Uśmiechnięta młoda kobieta w białej bluzce

Czy infekcje pochwy wpływają na płodność?

Czy wiesz jak infekcje intymne mogą wpływać na zajście w ciążę? Dowiedz się jak dbać o swoją płodność.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Młoda wysportowana kobieta uprawia jogging na tle górskiego krajobrazu.

Czy styl życia wpływa na infekcje intymne?

Poznaj przyczyny infekcji intymnych i dowiedz się, jak możesz im zapobiegać wprowadzając zmiany w swoim stylu życia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Kobieta w średnim wieku obejmuje starszą kobietę siedzącą na kanapie, obie się uśmiechają.

Zmiany hormonalne a infekcje intymne

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zmiany hormonalne, na przykład w okresie menopauzy lub ciąży, mogą wpływać na zdrowie intymne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ