Jak styl życia wpływa na infekcje intymne?
Infekcje intymne są powszechne, zwłaszcza u kobiet w wieku prokreacyjnym. Naturalna mikroflora pochwy i szyjki macicy chroni przed rozwojem patogennych bakterii, a zaburzenia w jej składzie mogą predysponować do rozwoju infekcji. Mikrośrodowisko w drogach rodnych wyraźnie zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego oraz w czasie ciąży. Styl życia również może predysponować do zakażeń bakteryjnych lub grzybicy pochwy. Co możesz zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko infekcji intymnej?
Higiena
Noszenie obcisłej i nieprzewiewnej bielizny z materiałów syntetycznych może powodować zwiększenie wilgotności i podwyższenie temperatury w okolicy intymnej, sprzyjające występowaniu grzybicy pochwy1,3. Również intensywne mycie okolic krocza oraz płukanie pochwy, zwłaszcza środkami, które nie są do tego celu przeznaczone, może zaburzać naturalną mikroflorę, powodować podrażnienia i przyczyniać się do rozwoju zapaleń pochwy. Pamiętaj, że mydła zapachowe, sole do kąpieli czy perfumy nie są przeznaczone do pielęgnacji okolic intymnych, a ich używanie może wpływać na rozwój infekcji sromu i pochwy.
Papierosy
Palenie papierosów kojarzy się głównie z chorobami płuc. Czy wiedziałaś, że wpływa również na mikroflorę pochwy? Palące kobiety częściej chorują na zakażenia bakteryjne pochwy, ponieważ substancje zawarte w dymie tytoniowym przyczyniają się do zmian mikroflory narządu rodnego3.

Dieta
Nieodpowiednia dieta oraz otyłość przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, w tym również zakażeń pochwy. Choć doniesienia o wpływie diety na infekcje intymne nie są jednoznaczne, wiele badań wskazuje, że może mieć ona wpływ na rozwój bakterii i grzybów w okolicach intymnych. Dieta bogata w cukry proste i tłuszcze nasycone, wysoki poziom cukru we krwi oraz otyłość przyczyniają się do częstszego rozwoju infekcji pochwy2,3,4,5. Również spożywanie alkoholu wpływa na zwiększenie ryzyka bakteryjnego zapalenia pochwy4. Natomiast regularne spożywanie warzyw, owoców i nabiału może mieć pozytywny, ochronny wpływ2,4. Zdrowa, zbilansowana dieta jest kluczem do zdrowia, również intymnego.
Stres
Coraz częściej mówi się o wpływie stresu na zdrowie. Przewlekły stres wpływa na układ odpornościowy i zwiększa ryzyko zachorowania na każdy rodzaj infekcji, również intymnych. W celu zmniejszenia ryzyka zapalenia pochwy ważny jest regularny sen i dbanie o swoje zdrowie psychiczne2,3.
Aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka infekcji pochwy. Nawet 30-minutowe spacery, odbywane 3 razy w tygodniu mogą okazać się pomocne w zapobieganiu zakażeniom okolic intymnych2. Należy też pamiętać, że wilgotne środowisko sprzyja infekcjom pochwy. Korzystanie z publicznych basenów, łaźń czy saun parowych może przyczynić się do zaburzenia naturalnej biocenozy pochwy i rozwoju infekcji. Ważne jest, by dokładnie wytrzeć okolice narządów płciowych i szybko przebrać się w suchą bieliznę.
Życie seksualne
Zachowania seksualne mają ogromny wpływ na ryzyko rozwoju infekcji intymnych. Infekcje drożdżakowe mogą przenosić się między partnerami seksualnymi, dlatego aktywność seksualna związana jest ze zwiększeniem częstości występowania infekcji pochwy. Wykazano również, że kobiety, które otrzymywały seks oralny, były bardziej narażone na rozwój grzybicy pochwy1,3. Ponadto, u kobiet posiadających wkładkę domaciczną częściej obserwuje się zaburzenia naturalnej mikroflory, a także grzybicze i bakteryjne zapalenia pochwy1,3. Wydaje się, że używanie prezerwatyw i spermicydów oraz przewlekłe stosowanie antykoncepcji doustnej również predysponują do zakażeń dróg rodnych, ale w mniejszym stopniu1,3. Jeżeli planujesz stosować antykoncepcję, ważne, żebyś omówiła z ginekologiem wszystkie dostępne metody i wybrała tę, która pasuje do Twoich indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.
Jak zmienić styl życia, by zmniejszyć ryzyko infekcji intymnej?
Choć nie ma jednego skutecznego sposobu zapobiegania zapaleniu pochwy, to zmiana stylu życia może zmniejszyć ryzyko zachorowania.
- Dbaj, by okolice intymne były suche i czyste.
- Podczas okresu zmieniaj często tampony i podpaski.
- Unikaj korzystania z podrażniających substancji w okolicy sromu i pochwy.
- Zakładaj przewiewną, bawełnianą bieliznę.
- Stosuj zbilansowaną dietę pełną warzyw i owoców, unikaj wysoko przetworzonego jedzenia i cukrów prostych.
- Uprawiaj regularnie aktywność fizyczną.
- Znajdź czas na relaks, żeby zmniejszyć poziom stresu.
Pamiętaj, że jeżeli wystąpią niepokojące Cię objawy, powinnaś zgłosić się do ginekologa.
Autor artykułu: Bayer Polska
Referencje:
1 Sobel JD. Vulvovaginal candidosis. Lancet. 2007 Jun 9;369(9577):1961-71. doi: 10.1016/S0140-6736(07)60917-9. PMID: 17560449.
2 Parsapure R, Rahimiforushani A, Majlessi F, Montazeri A, Sadeghi R, Garmarudi G. Impact of Health-Promoting Educational Intervention on Lifestyle (Nutrition Behaviors, Physical Activity and Mental Health) Related to Vaginal Health Among Reproductive-Aged Women With Vaginitis. Iran Red Crescent Med J. 2016 Aug 8;18(10):e37698. doi: 10.5812/ircmj.37698. PMID: 28184325; PMCID: PMC5292014.
3 Mårdh PA, Rodrigues AG, Genç M, Novikova N, Martinez-de-Oliveira J, Guaschino S. Facts and myths on recurrent vulvovaginal candidosis--a review on epidemiology, clinical manifestations, diagnosis, pathogenesis and therapy. Int J STD AIDS. 2002 Aug;13(8):522-39. doi: 10.1258/095646202760159639. PMID: 12194734.
4 Neggers YH, Nansel TR, Andrews WW, Schwebke JR, Yu KF, Goldenberg RL, Klebanoff MA. Dietary intake of selected nutrients affects bacterial vaginosis in women. J Nutr. 2007 Sep;137(9):2128-33. doi: 10.1093/jn/137.9.2128. PMID: 17709453; PMCID: PMC2663425.
5 Grzegorz Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia. PZWL, 2020, str. 59-66
LMR-CH-20210318-17