Dolegliwości intymne: na co powinnaś uważać i dlaczego
Chociaż zdrowie intymne dotyczy wszystkich kobiet, nadal jest tematem rzadko pojawiającym się w naszych rozmowach. Przede wszystkim pamiętaj, że nie jesteś osamotniona i że twoje zdrowie intymne nie jest czymś, czego należy się wstydzić. Większość dolegliwości intymnych takich jak grzybica oraz bakteryjne zapalenie pochwy łatwo wyleczyć, ale nieleczone mogą wywoływać dyskomfort i powikłania zdrowotne. Dlatego właśnie powinnaś szczególnie dbać o swoje intymne części ciała oraz zasięgnąć porady lekarza, kiedy tylko poczujesz, że coś jest nie tak.
Dbanie o zdrowie intymne jest szczególnie ważne dlatego, że twoja pochwa stanowi korzystne środowisko dla rozwoju mikrobów. Odczyn pH w pochwie jest inny od reszty twojego ciała, dlatego zaburzyć go może nawet używanie nieodpowiedniego mydła. Do tego dochodzi menstruacja, podczas której brak stosownej higieny może doprowadzić do rozwoju bakterii. Ponadto mikroorganizmy mogą być przenoszone podczas stosunku.
Infekcje intymne mogą zacząć się od uczucia świądu w okolicy krocza albo zmiany wydzieliny na upławy o nieprzyjemnym zapachu. Jeżeli zauważysz u siebie takie objawy pamiętaj, że przemilczenie sprawy w nadziei, że problem sam ustąpi nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nie warto się stresować, bo podobne dolegliwości są czymś powszechnym i zazwyczaj łatwym do wyleczenia, ale jeżeli zauważysz je po raz pierwszy, zawsze najlepiej jest zasięgnąć porady lekarza.
Jeżeli nie znasz dobrze swojego ciała, możesz nie od razu zauważyć, że wydzielina z pochwy zmieniła kolor i zapach. Możesz nawet pomyśleć, że sama typowa wydzielina stanowi objaw infekcji. Jednak biała lub bezbarwna wydzielina jest normalną oznaką zdrowej pochwy. Twoje ciało produkuje wydzielinę po to, by pochwa mogła się sama oczyszczać i nawilżać. Z drugiej strony, wydzielina o zmienionym kolorze może wskazywać, że masz infekcję1.
Przyczyny infekcji pochwy2

Dlaczego powinnaś mieć kontrolę nad swoim zdrowiem intymnym
Brak leczenia infekcji pochwy może pociągać za sobą wiele konsekwencji fizycznych i psychologicznych. Wiele kobiet zauważa, że infekcje pochwy źle wpływają na ich związki oraz komfort psychiczny. Ponadto nieleczone infekcje intymne mogą też mieć ujemny wpływ na ogólny stan zdrowia. Dlatego nie próbuj „przeczekać” problemu, a zamiast tego podejmij działanie, żeby móc jak najszybciej poczuć się w pełni komfortowo.
Co możesz zrobić, żeby zapobiegać infekcjom intymnym
Istnieją proste sposoby, dzięki którym możesz zapobiec wystąpieniu lub nawrotom infekcji intymnych. Regularna i właściwa higiena intymnych części ciała może wspomagać korzystne bakterie i zapobiegać rozwojowi niekorzystnych drobnoustrojów. Pamiętaj o codziennym myciu łagodnym mydłem pozbawionym substancji zapachowych. Istnieją też produkty stworzone specjalnie z myślą o higienie intymnej. Pomagają one utrzymywać naturalny poziom pH oraz zapewniają łagodną, ale skuteczną higienę. Pamiętaj też o tym, by po myciu dokładnie osuszyć intymne części ciała.
Innym sposobem ułatwiającym unikanie infekcji jest noszenie luźnych, wchłaniających wilgoć ubrań oraz bawełnianej bielizny. Taki strój jest bardziej przewiewny i ułatwia odprowadzanie wilgoci z okolic intymnych.
Nie zapominaj również o higienie podczas uprawiania seksu. Opróżnij pęcherz bezpośrednio po stosunku, dzięki czemu usuniesz niepożądane bakterie z cewki moczowej mającej ujście nad wejściem do pochwy i łatwiej unikniesz tworzenia się cyst.3
Chcąc uniknąć infekcji pochwy pamiętaj też o poniższych wskazówkach:
Autor artykułu: Bayer Polska
Źródła:
1 NHS UK. Vaginal discharge. https://www.nhs.uk/conditions/vaginal-discharge/. [dostęp z dnia 25.08.2020].
2 Thrush in pregnancy. https://www.zavamed.com/uk/thrush-in-pregnancy.html. [dostęp z dnia 25.08.2020].
3 G. Jarząbek-Bielecka i in. Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia. Medycyna Rodzinna 2018; 21(1A): 29-36. http://www.medrodzinna.pl/wp-content/ uploads/2018/06/mr_2018_01A_029-036.pdf. [dostęp z dnia 20.08.2020]
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.