Dolegliwości intymne: na co powinnaś uważać i dlaczego

Chociaż zdrowie intymne dotyczy wszystkich kobiet, nadal jest tematem rzadko pojawiającym się w naszych rozmowach. Przede wszystkim pamiętaj, że nie jesteś osamotniona i że twoje zdrowie intymne nie jest czymś, czego należy się wstydzić. Większość dolegliwości intymnych takich jak grzybica oraz bakteryjne zapalenie pochwy łatwo wyleczyć, ale nieleczone mogą wywoływać dyskomfort i powikłania zdrowotne. Dlatego właśnie powinnaś szczególnie dbać o swoje intymne części ciała oraz zasięgnąć porady lekarza, kiedy tylko poczujesz, że coś jest nie tak.

Dbanie o zdrowie intymne jest szczególnie ważne dlatego, że twoja pochwa stanowi korzystne środowisko dla rozwoju mikrobów. Odczyn pH w pochwie jest inny od reszty twojego ciała, dlatego zaburzyć go może nawet używanie nieodpowiedniego mydła. Do tego dochodzi menstruacja, podczas której brak stosownej higieny może doprowadzić do rozwoju bakterii. Ponadto mikroorganizmy mogą być przenoszone podczas stosunku.

Infekcje intymne mogą zacząć się od uczucia świądu w okolicy krocza albo zmiany wydzieliny na upławy o nieprzyjemnym zapachu. Jeżeli zauważysz u siebie takie objawy pamiętaj, że przemilczenie sprawy w nadziei, że problem sam ustąpi nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nie warto się stresować, bo podobne dolegliwości są czymś powszechnym i zazwyczaj łatwym do wyleczenia, ale jeżeli zauważysz je po raz pierwszy, zawsze najlepiej jest zasięgnąć porady lekarza.

Jeżeli nie znasz dobrze swojego ciała, możesz nie od razu zauważyć, że wydzielina z pochwy zmieniła kolor i zapach. Możesz nawet pomyśleć, że sama typowa wydzielina stanowi objaw infekcji. Jednak biała lub bezbarwna wydzielina jest normalną oznaką zdrowej pochwy. Twoje ciało produkuje wydzielinę po to, by pochwa mogła się sama oczyszczać i nawilżać. Z drugiej strony, wydzielina o zmienionym kolorze może wskazywać, że masz infekcję1.

Przyczyny infekcji pochwy2

Młoda uśmiechnięta kobieta z ciemnymi włosami ubrana w niebieską koszulę stoi w pozie wyrażającej pewność siebie

Dlaczego powinnaś mieć kontrolę nad swoim zdrowiem intymnym

Brak leczenia infekcji pochwy może pociągać za sobą wiele konsekwencji fizycznych i psychologicznych. Wiele kobiet zauważa, że infekcje pochwy źle wpływają na ich związki oraz komfort psychiczny. Ponadto nieleczone infekcje intymne mogą też mieć ujemny wpływ na ogólny stan zdrowia. Dlatego nie próbuj „przeczekać” problemu, a zamiast tego podejmij działanie, żeby móc jak najszybciej poczuć się w pełni komfortowo.

Co możesz zrobić, żeby zapobiegać infekcjom intymnym

Istnieją proste sposoby, dzięki którym możesz zapobiec wystąpieniu lub nawrotom infekcji intymnych. Regularna i właściwa higiena intymnych części ciała może wspomagać korzystne bakterie i zapobiegać rozwojowi niekorzystnych drobnoustrojów. Pamiętaj o codziennym myciu łagodnym mydłem pozbawionym substancji zapachowych. Istnieją też produkty stworzone specjalnie z myślą o higienie intymnej. Pomagają one utrzymywać naturalny poziom pH oraz zapewniają łagodną, ale skuteczną higienę. Pamiętaj też o tym, by po myciu dokładnie osuszyć intymne części ciała.

Innym sposobem ułatwiającym unikanie infekcji jest noszenie luźnych, wchłaniających wilgoć ubrań oraz bawełnianej bielizny. Taki strój jest bardziej przewiewny i ułatwia odprowadzanie wilgoci z okolic intymnych.

Nie zapominaj również o higienie podczas uprawiania seksu. Opróżnij pęcherz bezpośrednio po stosunku, dzięki czemu usuniesz niepożądane bakterie z cewki moczowej mającej ujście nad wejściem do pochwy i łatwiej unikniesz tworzenia się cyst.3

Chcąc uniknąć infekcji pochwy pamiętaj też o poniższych wskazówkach:

Autor artykułu: Bayer Polska 

Źródła:

1 NHS UK. Vaginal discharge. https://www.nhs.uk/conditions/vaginal-discharge/. [dostęp z dnia 25.08.2020].

2 Thrush in pregnancy. https://www.zavamed.com/uk/thrush-in-pregnancy.html. [dostęp z dnia 25.08.2020].

3 G. Jarząbek-Bielecka i in. Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia. Medycyna Rodzinna 2018; 21(1A): 29-36. http://www.medrodzinna.pl/wp-content/ uploads/2018/06/mr_2018_01A_029-036.pdf. [dostęp z dnia 20.08.2020]

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Ciemnowłosa kobieta z delikatnym uśmiechem w beżowym topie, zadowolona z zastosowania leku Canesten.

Czym jest grzybica pochwy

Dowiedz się, czym jest grzybica pochwy i jakie powszechne objawy mogą ci pomóc ją rozpoznać. Poznaj sposoby leczenia grzybicy i metody, które pomogą ci uniknąć nawrotu infekcji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Uśmiechnięta kobieta w ciąży ubrana na biało, dotykająca brzucha i szyi, szczęśliwa po zastosowaniu leku Canesten.

Grzybica pochwy w ciąży

Zdobądź niezbędną wiedzę na temat grzybicy pochwy podczas ciąży. Dowiedz się, jak unikać i zapobiegać intymnej infekcji grzybiczej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Uśmiechnięty młody mężczyzna w szarym swetrze zadowolony z leczenia grzybicy środkiem Canesten

Grzybica penisa - grzybica intymna u mężczyzn

Zredukuj ryzyko infekcji grzybiczej. Poznaj objawy grzybicy penisa oraz sprawdzone sposoby leczenia i zapobiegania.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Młoda kobieta zastanawia się nad odpowiedzią na pytanie w quizie Canesten

Quiz o grzybicy intymnej

Rozwiąż nasz quiz i naucz się oddzielać fakty o grzybicy pochwy od mitów. Sprawdź swoją wiedzę i podziel się wynikiem ze znajomymi

ROZWIĄŻ QUIZ
Uśmiechnięta młoda kobieta ubrana w zieloną bluzkę zadowolona z leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy

Dowiedz się więcej na temat objawów bakteryjnego zapalenia pochwy, kto jest najbardziej narażony na infekcję i na czym polega różnica pomiędzy bakteryjnym zapaleniem a grzybicą. W naszym artykule znajdziesz porady na temat leczenia i zapobiegania nawrotom bakteryjnego zapalenia pochwy.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Uśmiechnięty młody mężczyzna o jasnych włosach niesie na plecach uśmiechniętą blondynkę.

Aktywności seksualne a infekcje intymne

Jakie aktywności seksualne wpływają na ryzyko zakażenia infekcją intymną? Dowiedz się też czy można uprawiać seks podczas infekcji intymnej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Uśmiechnięta młoda kobieta w białej bluzce

Czy infekcje pochwy wpływają na płodność?

Czy wiesz jak infekcje intymne mogą wpływać na zajście w ciążę? Dowiedz się jak dbać o swoją płodność.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Młoda wysportowana kobieta uprawia jogging na tle górskiego krajobrazu.

Czy styl życia wpływa na infekcje intymne?

Poznaj przyczyny infekcji intymnych i dowiedz się, jak możesz im zapobiegać wprowadzając zmiany w swoim stylu życia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Dwie uśmiechnięte dziewczynki w białych koszulkach stoją przytulone.

Infekcja intymna u dziewczynek i nastolatek

Zauważyłaś niepokojące objawy u swojej córki? Dowiedz się, skąd bierze się infekcja intymna u dziewczynek i jak jej zapobiec.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Kobieta w średnim wieku obejmuje starszą kobietę siedzącą na kanapie, obie się uśmiechają.

Zmiany hormonalne a infekcje intymne

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zmiany hormonalne, na przykład w okresie menopauzy lub ciąży, mogą wpływać na zdrowie intymne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.